Home O nás Slavomír Šurina

Slavomír Šurina

 

ssDo prvého kontaktu s husľami som prišiel vo veku 10 rokov po tom, čo ma rodičia prihlásili  do Základnej umeleckej školy vo Vígľaši práve na tento hudobný nástroj. Neskôr na ZUŠ vznikla detská cimbalová muzika, v ktorej som spočiatku pôsobil ako huslista. Neskôr som sa začal venovať hre na violu. Tento prvý motivujúci styk s hudbou a sláčikovými nástrojmi ovplyvnil moje neskoršie profesionálne zameranie. Môj záujem o husliarstvo a aj prvé pokusy dotknúť sa tohto umenia v reáli sa spájajú práve s pôsobením v detskej ľudovej hudbe. Bol som prvý z rodiny, kto hral na husle, čomu zodpovedala i kvalita môjho nástroja. Jeho nedokonalosť ma motivovala k snahe dosiahnuť vyššiu kvalitu jeho zvuku, čo som sa snažil dosiahnuť nastavovaním kobylky, alebo duše...

No môj najväčší sen bol, aby sa niekedy takýto nástroj zrodil v mojich rukách. Tento sen sa mi začal plniť po nástupe na SPŠ drevársku vo Zvolene kde som vyštudoval odbor Výroba hudobných nástrojov (2002 – 2006).Počas tohto štúdia som vyrobil svoj prvý nástroj. Bola to viola o veľkosti 40,5,  model Giovanni Paolo Maggini. Po ukončenom štúdiu som sa tomuto remeslu neprestal venovať, no kompletné nástroje som nevyrábal. V tom čase som sa venoval len opravám poškodených nástrojov. Avšak začiatkom roku 2010 som si zriadil vlastnú dielňu, kde som svoje remeslo oprášil a začal som okrem reštaurovania i produkovať vlastné kompletné nástroje.

 

CD nosiče:Vígľašská ľalia-Vianoce 2000, Vígľašská ľalia - Na Vígľaši na zámku, Folklórne skupiny z Tekovskej Breznice, A v Rejdovej pri kostele (Mária Brdárska aj jej hostia), Cez Podzámčok tečie bystrá vodička, Hore na Budinej (Milan Gábor a jeho hostia), Keď som išiou popod chotár (Ľudová hudba Ďatelinka, Ondrej Molota a jeho hostia), Temperament Cimbal Orchestra (Na potulkách), Keť diouke spievajú..(FSŽ Marína), Hriňovská zvolávanka (Hrončekovci 6), Vrchárska pieseň (Roman Malatinec a muziky z Podpoľania), FS Bystrina – CD k výročiu súboru.

 

 
Reklamný panel
Reklamný panel

Anketa

Ktoré z našich vydaných CD sa Vám najviac páči?